V mene všetkých detí 1. stupňa Ďakujeme Obecnému úradu v Zavare za divadelné predstavenie rodiny Stražanovcov - Gašparko a drak.
Návšteva divadelného predstavenia Gašparko a drak
Návšteva Mikuláša v našej škole
Opäť po roku k nám zavítal pán s bielymi vlasmi, bielou bradou, červeným plášťom a plným košíkom dobrôt. Uhádli ste, kto to bol? Jasné, predsa Mikuláš! Mal aj pomocníkov: anjelov a čerta, teda vlastne čerticu. Všetci sme sa tešili a pochutnávali si na dobrotách z mikulášskej nádielky. Radosť detí znásobili aj vyučujúci, nakoľko v tento deň neskúšali. Veď viete: Na svätého Mikuláša, neučí sa neskúša sa, každá päťka odpúšťa sa!
Školský parlament tiež obohatil mikulášsku nádielku, pod vedením p. riaditeľky pripravil vedomostný kvíz pre žiakov 2. stupňa, v ktorom si v zmiešaných tímoch merali svoje vedomosti z rozličných tematických okruhov. Skoro 100% úspešnosť bola z okruhu Športu. Súťažiacim sa dopoludnie páčilo a tešia sa na ďalšie podobné kvízy.
V závere Mikulášskeho dňa Ďakujeme výboru ZRPŠ pri ZŠ za zabezpečenie darčekov na Mikuláša.
Vychádzka do Obecnej knižnice v Zavare pri príležitosti Roka čitateľskej gramotnosti
Dňa 18. októbra 2016 sa žiaci 5. triedy vybrali so svojím vyučujúcim slovenčiny Mgr. Mariánom Gabrišom v rámci učebných osnov literárnej výchovy na vychádzku do Obecnej knižnice v Zavare, kde ich privítala a poskytla im základné informácie o fungovaní a rozdelení knižnice miestna knihovníčka - pani Hlačinová. Žiaci si prezreli jednotlivé časti zavarskej knižnice, ale aj počítačové prezentácie o vzniku a dejinnom vývoji knihy, o významných knižniciach a druhoch knižníc a o delení knižničných jednotiek. Naučili sa zapisovať aj bibliografické údaje. Piataci si v skupinovom vyučovaní (v troch družstvách) overili nadobudnuté vedomosti v podobe malého kvízu, ktorý sa uskutočnil na druhý deň v budove školy na hodine literatúry. Úspešní riešitelia boli neskôr odmenení sladkosťami a jednotkami. Prínosom návštevy knižnice v kontexte podpory čitateľskej gramotnosti u súčasných málo čítajúcich a málovravných žiakov bolo to, že si piataci kúpili na základe rodičovskej prihlášky členský preukaz a mohli si tak odniesť domov už svoje prvé knižné výpožičky.
-mg-
Prvá národná opera KRÚTŇAVA od majstra SUCHOŇA otvárala sezónu Opery a baletu SND a naši žiaci boli v Bratislave pri tom
Dňa 17. septembra 2016 sa v rámci výučby hudobnej a literárnej výchovy uskutočnil nevšedný zájazd – niektorí žiaci 7. až 9. ročníka si pod vedením p. uč. Gabriša dobrovoľne mimo vyučovania vo večerných hodinách pozreli priamo v Slovenskom národnom divadle prvé národné operné dielo v histórii slovenského divadelníctva – KRÚTŇAVU. Naučenú informáciu z učebnice si tak mohli skonkretizovať uceleným zážitkom zo sledovania príbehu a hudby naživo. Predstavenie viedol skvelý slovenský dirigent ŠTEFÁNEK. Žiaci sa dozvedeli i to, že maestrovi SUCHOŇOVI poslúžila ako literárna predloha novela s detektívnou zápletkou Za vyšným mlynom od slávneho slovenského spisovateľa Mila URBANA.
Deťom sa podarilo po predstavení stretnúť sa i s predstaviteľkou hlavnej postavy Katreny – vynikajúcou sopranistkou - p. PORUBČINOVOU. Venovala im čas aj v podobe krátkej autogramiády. Počas prestávky mohli žiaci spoznávať i zaujímavé zákutia historickej budovy SND, napr. odfotili sa na krásnom schodišti práve pri buste Eugena Suchoňa alebo spoznali podobizeň legendárnej sopranistky Lucie Poppovej – prvého slovenského interpreta na doskách „svätostánku opery“ – milánskej La Scaly v Taliansku, v rodnej zemi hudobnodramatického žánru opera .
Naši malí návštevníci SND odchádzali domov fascinovaní dramatickou hudbou maestra Suchoňa, detektívnou zápletkou vidieckeho príbehu, ale aj krásnymi melódiami spevov zo svadobnej scény, zľudovenou piesňou Páslo dievča pávy a pod. Zacitujme radšej priamo žiackych účastníkov zájazdu.
KATKA POLÁČKOVÁ (7. tr.):
„Vstup do SND som uskutočnila prvýkrát. Najviac ma zaujal Katrenin dokonalý hlas – bolo to niečo nádherné. Bol to neuveriteľný zážitok sedieť priamo pred pódiom. Azda najlepšie bolo, keď sa Katrena vydala za Ondreja Zimoňa. Najodvážnejšie bolo, keď sa Ondrej Zimoň priznal, že práve on zavraždil Jana Štelinu – prvého Katreninho frajera. Smutné bolo, keď sa starý Štelina dozvedel, že jeho jediný syn Jano je mŕtvy. Nepáčilo sa mi, ako Ondrej Zimoň bil Katrenu. Záver bol pekný v tom, že Štelina odpustil Ondrejovi, že zabil jeho syna. Napokon sa uchovali dobré vzťahy medzi všetkými.“
PATRÍCIA HORNÍKOVÁ (7. tr.):
„Do SND som vstúpila už tretíkrát. Prvýkrát som bola na Verdiho Macbethovi a potom na Verdiho Traviate. A teraz tu – na slovenskej Krútňave. Mne aj mojim ďalším trom spolužiačkam sa podarilo sedieť priamo pred javiskom. Najviac ma zaujal Ondrejov asi najdokonalejší hlas. Spieval ho slávny slovenský tenorista Miroslav DVORSKÝ. Páčilo sa mi, keď sa celá dedina zbehla nad Janom Štelinom, ktorý bol už, žiaľ, mŕtvy. Ondrej mal vtedy výčitky svedomia. Naopak sa mi nepáčilo, keď sa Ondrej chystal zbiť Katrenu. Záver spočíval v tom, že starý Štelina dokázal odpustiť Ondrejovi. Nakoniec sa všetci rozišli v dobrom.“
-mg-
Literárno-dejepisná exkurzia do Tajova a Banskej Bystrice
Témy: J. G. Tajovský; J. Murgaš; SNP
Spolupráca so ZO SZPB v mikroregióne Zavar – Dolné Lovčice – Brestovany (sponzor akcie)
Dňa 26. 10. 2016 sa uskutočnila pre našich ôsmakov a deviatakov výnimočná exkurzia do Tajova - rodnej dedinky dvoch významných slovenských osobností – Tajovského a Murgaša a do Banskej Bystrice s cieľom bližšie spoznať jednu z kľúčových dejinných udalostí novodobej histórie Slovenska – Slovenské národné povstanie. Už v škole a potom cestou v autobuse si ôsmaci i deviataci vypočuli od svojich vyučujúcich základné informácie o cieľoch exkurzie – charakteristiku slovenského literárneho realizmu, životopisy dvoch legendárnych Tajovčanov a súvislosti SNP s našou obcou Zavar a Trnavskou posádkou. Tieto výklady boli obohatené i obrazovým materiálom.
V literárnej časti exkurzie, ktorú pripravila p. uč. Adamcová, sa mohli žiaci podrobnejšie oboznámiť so životom realistického prozaika a dramatika Jozefa Gregora Tajovského a vynálezcu svetového mena Jozefa Murgaša. Obe expozície boli inštalované v rodnom dome spisovateľa Tajovského, ktorý dal nášmu národu starootcovský cyklus poviedok, plný citu a krásnych spomienok na starých rodičov, a obľúbené komédie Ženský zákon a Statky-zmätky.
Pani sprievodkyňa našim žiakom zdôraznila svetové prvenstvo katolíckeho kňaza Jozefa Murgaša vo vývoji bezdrôtovej telegrafie – ako prvý na svete uskutočnil prenos zvukovej správy na diaľku okolo 30 km, tento vynález bol patentovaný v roku 1904 v USA. Žiaci sa dozvedeli, že prvé slová v histórii, ktoré zazneli v éteri, zneli takto: „Počuje ma niekto?“ Je na mieste byť na tohto jedinečného vedca hrdý a je smutné, že na Slovensku tento velikán vedy nemá podľa zásluhy vlastné múzeum.
Dejepisnú časť exkurzie mal na starosti p. uč. Gabriš. Zavarskí žiaci získali vďaka predsedovi ZO SZPB Mgr. Juhásovi voľný vstup do Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici – v meste, v ktorom bolo SNP vyhlásené 29. augusta 1944. Fundovaný a pre tému zanietený lektor – pán Mičev ml. – priblížil našim zverencom najhroznejšiu kapitolu v dejinách ľudstva – druhú svetovú vojnu, príčiny, priebeh a dôsledky SNP a neuveriteľné fakty o holokauste. Exponáty vo vitrínach a exkluzívne autentické filmové zábery z obdobia vojny sprítomnili temnú históriu žiakom plnohodnotnejšie ako bežné vyučovanie dejepisu, a tým mohli bytostne pocítiť charakteristiku vojny ako memento aj pre súčasnosť.
Na znak úcty a vďaky ľuďom, ktorí za našu slobodu obetovali to najcennejšie – vlastné životy, položili žiaci k slávnemu Pomníku SNP v Banskej Bystrici kyticu. Po krátkom pietnom akte, keď sme venovali obetiam vojny minútu ticha, premiestnili sme sa na pekné a priestranné banskobystrické námestie, kde si žiaci užili zaslúžený oddych.
Touto cestou ďakujeme ZO SZPB v Zavare za sponzorovanie oboch častí exkurzie a cestovných nákladov tejto mimoškolskej akcie, ktorá žiakom umožnila načrieť do národných dejín 19. a 20. storočia a podporila tak budovanie ich vzťahu k vlastnej minulosti, ich národného historického povedomia a prirodzených prejavov vlastenectva.
Vianočné tvorivé dielne
Pomaly, ale isto sa blíži čas najkrajších sviatkov v roku – Vianoc. Počas nich si snáď najviac pripomíname tradície našich predkov a podávame tak štafetu ďalšej a ďalšej generácii. Hoci tradičné sa mieša s moderným, čaro Vianoc býva neopakovateľné. A neopakovateľnú atmosféru sme mohli zažiť aj na vianočných tvorivých dielňach v priestoroch našej školy, ktoré sa konali 25.11. Otvorili tak adventný čas príprav na Vianoce. Poďakovanie patrí nielen p. učiteľkám, ale i niektorým šikovným rodičom, ktorí si tiež pre deti pripravili tvorenie vianočných ozdôb.
Trénujeme finančnú gramotnosť
Do galérie Trénujeme finančnú gramotnosť boli pridané fotografie.
Sférické kino
Hneď po jesenných prázdninách mali žiaci 1. a 2. stupňa možnosť navštíviť sférické kino v telocvični, ktoré má schopnosť projekcie na polguľovitú plochu a deti sledovali premietaný obraz poležiačky nad sebou, ale aj na všetkých stranách nafukovacej kupoly. Počas krátkej chvíle sa žiaci - diváci ponorili do podmorského sveta, leteli do vesmíru či sledovali robotické vozidlá na povrchu planéty Mars. Mohli sa vcítiť do kože kozmonauta a predstavovať si, aké je to byť v stave beztiaže alebo ako z perspektívy človeka prechádzajúceho sa po Mesiaci vyzerá v diaľke planéta Zem.
Šarkaniáda v ŠKD
Do galérie Šarkaniáda v ŠKD boli pridané fotografie.
Výsledky školského kola Olympiády zo slovenského jazyka
Dňa 24. októbra 2016 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo vedomostnej súťaže - Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry.
Olympiáda je určená pre žiakov 8. – 9. ročníka a má 3 časti. 1. časť je testová, 2. časť je transformácia textu a 3. časť je ústna. Súťažiaci si v nej pripravia ústny prejav na danú tému a potom ho pred porotou prednesú. A to vôbec nie je ľahké! Napriek tomu, že vedeli, že ich čaká neľahký súboj, sa do školského kola prihlásili piati žiaci: traja ôsmaci ( Veronika Horníková, Mário Rijak, Matúš Rijak) a dvaja deviataci (Deniska Martinkovičová, Sebastián Olah).
Porota (Mgr. Cviková, PhDr. Adamcová a Mgr. Gabriš) napokon po zvládnutí a vyhodnotení všetkých troch častí a spočítaní všetkých získaných bodov mohla vyhlásiť výsledky:
1. miesto: Sebastián Olah (úspešnosť 82,9%)
2. miesto: Deniska Martinkovičová (úspešnosť 78,7%)
3. miesto: Veronika Horníková (úspešnosť 61,8%)
SVETOVÝ DEŇ VÝŽIVY
Svetový deň výživy (16.10.) vyšiel tento školský rok na nedeľu, ale to deviatakov neodradilo. Popríjemnej skúsenosti, z minulého roka, že si tento deň môžu spestriť zdravou pochúťkou, šli do toho aj s malým oneskorením. 19.10., v stredu, sa stretli deviatačky už 7.30 hod. so svojou triednou učiteľkou a pustili sa do prípravy výborných ovocných šalátov. Najskôr pripravili dva druhy šalátov pre svojich spolužiakov, aby im spestrili desiatovú prestávku. (V šalátoch boli: jablká, banány, pomaranče, hrozno, ringlóty, grapefruit, mandarínky, mango, kivi a orechy – samé chutnučké vitamíny a ešte pre tých najmaškrtnejších aj poliate medíkom...)
Tento rok však nezostali len pri naplnení svojich brušiek, ale rozhodli sa, že pozvú na ovocno-šalátikovú hostinu aj malých prváčikov. Pani učiteľka Cviková prváčikom prečítala pozvanie od deviatačiek a tí ponuku s radosťou prijali. V učebni s kuchynkou ich čakali tanieriky na dve plné misy šalátu, s ktorými si hravo poradili, i keď sa veľkých dievčat spočiatku trošku hanbili. Netrvalo dlho a prváčikovia sa osmelili vypýtať si aj duplu vitamínov a dievčatká im s radosťou naložili.
Spokojnosť bola na oboch stranách a usmiate tváričky prvákov rozveselili aj deviatačky, ktoré tento tento super nápad zrealizovali: Saška T., Deniska M., Natálka P., Nikolka H, Romanka Ch., Eliška H.
Pripravila: S. Adamcová
Tekvičková párty
Vyzdobiť triedu jesennou tematikou, povoliť uzdu fantázii a výsledkom bola veselá tekvicová party so všetkým , čo k tomu patrí. To bola úloha školského parlamentu.
Hudba , tanec, svetlonosi a tematické oblečenie boli impulzom pre jej začiatok. Žiaci 2. stupňa si pre svojich kamarátov pripravili veľa tematických aktivít, v ktorých si zasúťažili všetci prítomní. Stretli sme sa s Balónovou apokalypsou, Pavúčím labyrintom a peklom, Strigônskymi úlohami ...... Bolo nám veselo.Väčšina svetlonosov nám bude pripomínať našu akciu ešte dlho v areáli našej školy.
Chryzantémy – najkrajšie jesenné kvety
Tretiaci v jesenných mesiacoch pátrali po najfarebnejších kvetoch v záhradkách. Vypátrali chryzantémy. Wikipédia im potvrdila, že chryzantémy sú farebné trváce rastliny a sú symbolom jesene. Dozvedeli sa , že chryzantémy pochádzajú z Číny, odtiaľ sa dostali do Japonska – tam sú znakom cisárskeho dvora a národným kvetom. K nám sa dostali v 17.- 18.stor. Zistili tiež, že chryzantémy prečisťujú vzduch v miestnosti ( napr. v kuchyni, v triede...). Deti vypátrali v záhradkách chryzantémy rôznej výšky, farby, kvetov s typickou vôňou.....Do triedy priniesli mnoho chryzantém bielej, žltej, oranžovej, červenej, ružovej, fialovej a hnedej farby. A pretože chryzantémy ako rezané kvety vydržia veľmi dlho, naaranžovali ich do kvetináčov a skrášlili sa tak triedu aj priestory školy. Teraz pozorujú , koľko dní chryzantémy ako rezané kvety vydržia.
Projekt: Záložka do knihy spája školy
Na projekt Záložka do knihy spája školy sa naše deti veľmi tešili. Mnohé si pamätali z minulých školských rokov, ako projekt prebiehal a tešili sa na záložku od kamaráta z neznámej školy. Projekt prebiehal v troch etapách:
1. Výroba záložiek na výtvarnej výchove alebo na literárnej výchove pre deti z pridelenej školy v Bratislave. Tento rok sa zapojili aj naši družinári, niektoré deti teda vyrobili aj po dve záložky! Zhotovovanie záložiek bolo sprevádzané počúvaním rozprávok alebo poviedok, aby šla deťom práca od ruky.
2. Výstavka záložiek v spoločenskej miestnosti a literárne hodiny pri tejto príležitosti. V spoločenskej miestnosti sme naaranžovali výstavku všetkých zhotovených záložiek podľa jednotlivých ročníkov. V utorok 25. októbra si ju prišli pozrieť deti 5. – 8. ročníka, v spoločenskej miestnosti pokračovali vyučovacou hodinou o význame a histórii kníh, pozreli si peknú prezentáciu a po nej mali o čom diskutovať. V stredu 26. októbra sa spoločenská miestnosť s krásnou výstavkou záložiek stala kráľovstvom pre žiakov z 1. stupňa. Postupne si chodili výstavku prezrieť a potom nasledovali literárne hodiny, ktoré si pripravili pani učiteľky pre jednotlivé ročníky. Spoločným úvodom bola prezentácia o knihách, ktorá motivovala deti k čítaniu a vnímaniu knihy ako priateľa, od ktorého sa možno veľa naučiť.
3. Na túto etapu sa deti veľmi tešili. Rozbalili sme balík z bratislavskej školy a vystavili sme si záložky, ktoré nám kamaráti pripravili. Postupne si chodili do spoločenskej miestnosti deti vybrať záložky, ktoré ich niečím oslovili a založil si ich do svojich rozčítaných knižiek.
O tom, ako deti vnímali projekt, ešte píšu deti svoje postrehy, ktoré plánujeme spolu s peknými fotografiami zverejniť na nástenke na chodbe školy.
PhDr. Silvia Adamcová
Viac fotografií vo fotoalbume.
Pasovanie prvákov
Dňa 4.11. o 13,00 hodine sme sa preniesli do rozprávkovej ríše jedného kráľovstva, v ktorom chýbali statočné, šikovné a múdre deti. Boli tam však milí trpaslíci a šikovné víly. Kráľovstvu vládol kráľ so svojou kráľovnou a šikovnou princezničkou. Ako to už býva trápila ich zlá striga. Rozhodli sa vyhrať s ňou boj a kráľovstvo zachrániť za pomoci statočných a múdrych detí. Úlohy to boli neľahké, ale naši statoční prváci ich spoločne zvládli a kráľovstvo zachránili.
V neľahkom boji im pomáhali starší spolužiaci 9. ročníka, ktorí im na posilnenie napiekli chutné pagáčiky a sladké perníčky ako odmenu za ich usilovnú dvoj-mesačnú prácu. Po splnení všetkých úloh a zložení slávnostného sľubu ich sám pán kráľ spolu s kráľovnou aj s pomocníkmi slávnostne „pasovali“ a prijali medzi žiakov našej školy. Z rúk urodzenej princeznej si prevzali „rytiersky dekrét“.
Návšteva Západoslovenského múzea v Trnave
21.10. sa tretiaci a štvrtáci vybrali na exkurziu do Západoslovenského múzea v Trnave.
.....Asi prežívam obdobie výnimočných piatkov.Aj keď som bola v múzeu už niekoľkokrát , vždy sa mi tam vryje do mysle niečo iné.Tentoraz ma zaujali najmä vyšívané kroje a prepychové šaty.Krásne boli aj mince, dobový nábytok a skameneliny, ktoré sa inak volajú fosílie.Toto slovo sa mi mýli, ale mám ho napísané v zošite, aby som ho vedela, keď sa nás p. učiteľka bude pýtať.Ktovie, možno mi raz pomôže aj pri písomke z dejepisu.V každom prípade sa môžem popýšiť veľmi vydareným výletom...
Hanka zo 4.A
Jesenné aranžovanie z prírodnín vo štvrtok 27.10. pod vedením p.uč. Fixekovej a Antalovej v 2. triede a 2.oddelení ŠKD.
Do galérie Jesenné aranžovanie z prírodnín vo štvrtok 27.10. pod vedením p.uč. Fixekovej a Antalovej v 2. triede a 2.oddelení ŠKD. boli pridané fotografie.
,,Strašiškola“ v 2.triede
V stredu k nám do druhej triedy zavítali strašidlá . Najskôr sa nám predstavili – ako sa volajú a odkiaľ prišli . Medzi nimi bolo niekoľko čarodejníc a čarodejníkov ,ktorí nám predviedli svoje kúzla /napr. zmiznutie nášho Vladka :D /. V skupinách pracovali na spoločnom diele , učili sa spolupráci ,rozdeliť si úlohy ... Počítali pavučinové príklady , vymýšľali slová ,vety . Zhotovili si masky netopierov , trošku si zašportovali a na záver si spoločne zatancovali .
Čítame s ministrom
24.10. zorganizovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spoločné čítanie rozprávky v základných školách na celom území Slovenska . Do iniciatívy, ktorá mala počas Medzinárodného dňa školských knižníc podporiť vzťah detí a žiakov k čítaniu, sme sa zapojili i my.
Noemova archa očami štvrtáka
V rámci 4.ročníka prebehla súťaž: „Noemova archa očami štvrtáka“. Výsledky na foto.Porota: P. Antalová Lenka v spolupráci so sr. Juliánou, S.Praem vybrala 5 najlepších. Odmenení boli všetci vďaka sponzorstvu miestneho kňaza.
Prví piati:
1.m: Chvála Jakub a Majtán Jakub – 4.B
2.m: Janíková Nina – 4.A
3.m: Ďurišová Ema – 4.A
4.m: Schmidtová Lucia a Urminská Nina – 4.B
5.m: Gulová Simona – 4.B