• BESEDA SO SPISOVATEĽKOU LENOU RIEČANSKOU OČAMI ŽIAKOV 6. B TRIEDY

        • EMA HARNÚŠKOVÁ:

          „Do našej školy prišla v marci – mesiaci knihy - pani spisovateľka Lena Riečanská na besedu. Pani spisovateľka bola milá. Zaujala ma jej taktika pri písaní, že ona nepíše hneď všetko do počítača, ale keď napríklad varí a príde jej na myseľ parádny nápad, tak všetko odhodí a ide písať tú myšlienku do počítača. Ona nie je ten typ, že ide k počítaču a hneď píše celý text. A jedlo je už viackrát prihorelo. Páčilo sa mi, že napísala tri knihy Monika to roztočí, Ach – tá Joja, Soňa, čo sa deje?, ktoré si moje kamarátky chválili. Mňa to popravde veľmi nezaujalo, nemám rada také knihy, ja mám rada tragédiu. Ale rada podporím, že sem do našej školy môžu chodiť spisovatelia.“

          TOMÁŠ GREGORČÍK:

          „Zaujalo ma, ako pani Riečanská prečítala text zo svojej knižky, ktorá sa mi veľmi páčila. Po skončení besedy sme mali práve hodinu literatúry, na ktorú prišla pani spisovateľka taktiež, lebo sme ju do našej triedy sami pozvali. Odpovedala nám na otázky a darovali sme jej báseň našej spolužiačky Moniky. A na koniec sme sa s ňou na pamiatku odfotili, bolo to výborné.“

          VIKTOR JAKUBOVSKÝ:

          „Naučil som sa, že keď s niečím začnem, nemám prestať. Zistili sme, že kniha sa veľmi ťažko vydáva. Beseda sa mi páčila, lebo sme sa naučili niečo nové o literatúre. Pani spisovateľka spoznala aj moju roztopašnosť. Preto povedala, že jej nová kniha sa bude volať Neposlušný Viktor.“

          KATARÍNA ZVOLENSKÁ:

          „Najlepšie bolo, keď nám rozprávala, ako taká kniha vychádza a dostáva sa do predaja. A mali sme možnosť si vypočuť jej čítanie z jej knihy. Tá kniha ma veľmi zaujala, a tak som sa rozhodla, že si ju kúpim. Tá kniha je veľmi super. Pani spisovateľka bola taká milá, že mi dala aj podpis a mohla som si s ňou urobiť fotku. Ďakujeme pani spisovateľke Lenke.“

          BORIS HRABÁRIK:

          „Keďže poslednú hodinu po besede sme mali literatúru, napadlo mi, či by sme nemohli zavolať pani spisovateľku k nám do triedy. Zaujalo ma, že vedela napísať viac ako jednu knihu za rok. Podľa mňa by ale mohol byť spisovateľ každý, pokiaľ chce.“

          ĽUBKA LUBELCOVÁ:

          „Pani spisovateľka bola veľmi milá, rozprávala nám o svojom živote. Nie každý dokáže napísať rozprávku, príbeh. Niekto nedokáže písať knihy preto, lebo nemá dobré nápady a vytrvalosť. Nakoniec prišla aj k nám do triedy.“

          MATEJ ŠELIGA:

          „Na besede nám pani spisovateľka Riečanská predstavila svoje knihy a prečítala nám ukážku. Mohli sme sa jej klásť otázky a ona odpovedala. Zaujímavá odpoveď bola na otázku, ako vie text ukončiť. Odpovedala, že ona si predurčí, na koľko strán to chce napísať, a podľa toho sa krotí. Beseda sa mi páčila a spisovateľkine knihy boli celkom zaujímavé.“

          MAREK ŠELIGA:

          „Páčila sa mi napríklad kniha, z ktorej nám pani spisovateľka čítala. Aj sme sa nasmiali. Predstavila nám celú trilógiu svojich dievčenských próz: prvá kniha bola Ach, tá Joja, druhá bola Soňa, čo sa deje? a tretia Monika to roztočí. Bolo to o troch kamarátkach, ktoré sa dohodli, že budú kamošky navždy.“

          MARGARET VARGOVÁ:

          „Bol to obrovský zážitok spoznať pani spisovateľku naživo. Bola veľmi milá, príjemná a napísala tri úžasné knihy pre dievčatá. Sú veľmi zaujímavé a trochu aj poučné. Bol to nezvyčajný zážitok, a dokonca som sa s ňou aj odfotila. Myslela som si, že písanie jednej knihy trvá krátko, ale zistila som, že to je veľmi náročné a zdĺhavé. Najťažšie je začať písať, tvoriť nový text a potom ho aj vedieť včas ukončiť. Bolo to prosto niečo úžasné!“ Žiačka Vargová pani spisovateľke Riečanskej kvôli vzájomnému potešeniu z literatúry aj zarecitovala, a to slovenskú ľudovú baladu zo zbierky IŠLO DIEVČA PO VODU.

                                                                                                                                                      Spracoval: Mgr. Gabriš

        • 22. marec- Deň vody

        • Na hodinách anglického jazyka na 2. stupni sme nezabudli na svetový deň vody. O dôležitosti vody popremýšľali žiaci hneď v úvode v krátkej brainstormingovej aktivite, vodný cyklus nám priblížilo krátke video v anglickom jazyku, o množstve vody v jednotlivých potravinách a jej spotrebe vo výrobe sme sa dozvedeli v pripravenom vodnom kvíze a v závere sme svoje "básnické črevo" potrápili pri vymýšľaní krátkych básní (cinquain) o vode.    Mgr. Kosáková

          Celé dnešné dopoludnie v 2 ročníku bolo venované vode.Deti si pozreli príbeh kvapky vody. Akú cestu musí prejsť,kým sa dostane až do našich vodovodov, porozprávali sa o jej využívaní, ale i znečisťovaní a čistení odpadových vôd . Vyrobili si spoločne obrázok, na ktorom si vysvetlili princíp kolobehu vody v prírode.  Mgr. Fixeková

          Šiestaci si Svetový deň vody na informatike pripomenuli tvorbou rôznych prezentácií s témou voda. V siedmom ročníku žiaci na chémii skúmali tvrdosť vody pomocou mydlovej skúšky. Deviataci si na chémii zasa overili svoje vedomosti i intuíciu vo vedomostnom kvíze s otázkami, ktoré boli zamerané na rôzne oblasti s ústrednou témou - voda. V skupinách pomocou farebných kartičiek označovali správne odpovede, zväčša sa premýšľalo no i tipovalo.    Mgr. Pivarči

        • BIBLIA OČAMI DETÍ 2017

        • Knihy k štúdiu a inšpirácii kresby:

          • Genezis 1-11 kap.
          • Sudcov
          • Daniel 1-6 kapitola; 13-14 kap.
          • List Efezanom

          Práce prvých 3 výhercov školského kola v jednotlivých kategóriách boli zaslané do diecézneho (krajského) kola na ABÚ v Trnave.

          VÝSLEDKY ŠKOLSKÉHO KOLA:

          2. kategória: 1.-2.ročník

          1.m: Jaroš Miroslav – 2.A: „Stvorenie sveta“

          2.m: Škodová Vanesa – 2.A: „Daniel v jame levovej“

          3.m: Jurišová Karolína – 2.A: „Pokúšanie v raji“

           

          3.kategória: 3.-4.ročník

          1.m: Ďurišová Ema – 4.A: „Traja mládenci v ohnivejpeci“

          2.m: Hovancová Ivana – 4.A: „Adam a Eva v raji“

          3.m: Bunčeková Hanka – 3.A: „Adam a Eva v raji“

           

          4. kategória: 5.-6. ročník

          1.m:Horníková Helena – 5.A: „Bél a drak“

          2.m: Drobná Katarína – 6.B: „Adam a Eva v raji“

          3.m:IhnatováVanessa – 6.A: „Daniel v jame levovej“

           

          5. kategória: 7 - 9. ročník

          1.m: Martinkovičová Denisa – 9.A: „Život v raji“

          2.m:Chválová Romana – 9.A: „Bél a drak“

          3.m:Horníková Veronika – 8.A:  „Traja mládenci v ohnive jpeci“

          VÝHERCOM BLAHOŽELÁME!!!

           

        • Ročníková súťaž

        • Šiestaci si v rámci hodín náboženskej výchovy mohli skúsiť techniku vyjadrovania slova a obrazu – KALIGRAM.

          Najkrajších 6 ponúkame k nahliadnutiu.

      • Jurkov zážitok z opery
        • Jurkov zážitok z opery

        • Siedmak JURKO ZVOLENSKÝ  píše o zážitku z náročného hudobnodramatického žánru – svetoznámej opery

          TOSCA od maestra Pucciniho

          Žiak Juraj Zvolenský, v 1. polroku účastník zájazdu na slovenskú národnú operu Krútňava, tento raz v rámci rozširujúcej hudobnej výchovy 6. marca 2017 pod vedením p. uč. Mariána Gabriša navštívil záznam opery TOSCA od Giacoma Pucciniho v kine Cinemax v Trnave. Ide o dlhodobý atraktívny projekt s názvom ARTMAX, ktorý ponúka záujemcom o klasiku priame prenosy či záznamy slávnych i menej známych opier a baletov zo svetových divadiel, a to vo vynikajúcich audio-vizuálnych podmienkach moderného kina.

               Náš žiak Jurko mal možnosť vidieť televízny záznam legendárneho diela TOSCA z operného domu v Zürichu s tými najväčšími opernými hviezdami súčasnosti pod taktovkou dirigenta Carignaniho – s americkou sopranistkou MAGEE v úlohe speváčky Toscy, fenomenálnym nemeckým tenorom KAUFMANNOM v úlohe jej milenca Cavaradossiho a popredným americkým barytonistom HAMPSONOM v úlohe policajného šéfa – baróna Scarpiu.

               Zaujímavosťou je, že príbeh Toscy bol napísaný podľa skutočných tragických udalostí odohrávajúcich sa v Ríme roku 1800 – v čase, keď tamojší   intelektuáli zvádzali neľútostný boj za demokraciu a slobodu proti krutým feudálom, ktorí sa neštítili politických väzňov aj popravovať. Napínavosť a naliehavú pravdivosť tohto deja Puccini geniálne vystihol svojím originálnym hudobným divadlom, plným vášnivých melódií, hudobných zvratov a dramatických výbuchov.

          JURKO o predstavení:

          „Najviac sa mi páčilo, ako maliar Mário Cavaradossi podplatil vzácnym prsteňom stráže, aby sa mohol rozlúčiť s milovanou Toscou. Mário mal byť popravený na Anjelskom hrade za ukrývanie utečenca – politického väzňa Angelottiho. Zrazu sa tam objavilaTosca a povedala mu dobré správy o poprave naoko, teda slepými nábojmi. Vybavila to od samotného vyšetrovateľa a sudcu v jednej osobe Scarpiu, ktorého však potom v sebeobrane musela zabiť. Máriovi Tosca ďalej hovorila, že ako presvedčivo má zahrať smrť pred strážami, aby mohli potom odísť preč a spolu začať žiť v cudzine. Po výstreloch však s hrôzou zistila, že Mário je naozaj mŕtvy a hneď nato prišiel policajný agent Spoletta, aby Toscu zajal za to, že zavraždila Scarpiu, a tak bezradná skočí z hradieb.

               Hudba bola príjemná na počúvanie, ale nevedel som zvyknúť na tie prechody medzi „hudbami“. Raz bola pomalá a raz rýchla, preto sa na to ťažko zvykalo, teda aspoň mne.“

      • Pytagoriáda
        • Pytagoriáda

        • Dňa 14. marca 2017  sa konalo obvodné  kolo  38. ročníka   matematickej Pytagoriády.  Úspešní riešitelia školského kola pytagoriády  Zuzana Barútová – 3. ročník, Nina Janíková – 4. ročník, Matej Šeliga – 6. ročník   a Michal Šeliga 7. ročník postúpili do obvodného kola.Veľká gratulácia patrí Matejovi Šeligovi, ktorý v svojej kategórii P6  skončil na 1 mieste a len 2.minúty pracovného času ho oddialili od postupu do celoslovenského kola. Stojí však už na prahu týchto dverí a veríme, že budúci rok sa preňho tieto dvere otvoria.winkÚspešným riešiteľom srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

      • Malí finančníci
        • Malí finančníci

        •   Triedy 4.A a 4.B sa zapojili do MALEJ  FINANČNEJ  AKADÉMIE s Kozmixom. Ide o projekt zameraný na rozvoj finančnej gramotnosti už na prvom stupni základnej školy.Jej hlavným cieľom je citlivo rozvíjať zodpovedný prístup k hospodáreniu s financiami už od mladšieho školského veku.

        • Vlastiveda vo 4. ročníku netradične

        • Žiaci 4.B s p. uč. Mikúškovou pozvali na hodinu vlastivedy o zvykoch a tradíciách svojich kamarátov zo 4.A, ktorým predviedli ľudové kroje z niektorých kultúrnych regiónov Slovenska, pomenúvali ich jednotlivé časti, porovnávali ich názvy, farby, výšivky, detaily, v ktorých sa líšili...Prezreli si aj zbierku prinesených predmetov : výšívané obrázky, obrusy, valašku, keramiku...                            Ďakujeme za zaujímavé informácie a spestrenie hodiny.                                                       žiaci 4.A

           

      • Stretnutie s Guľkom Bombuľkom
        • Stretnutie s Guľkom Bombuľkom

        • Dňa 9. marca zavítali do našej školy kamaráti z materskej škôlky. Privítali ich žiaci 4. A triedy, ktorí si pre nich pripravili stretnutie s rozprávkou o Guľkovi Bombuľkovi. Všetci škôlkari si mohli vyskúšať, aký je to pocit byť v škole, odpovedať na otázky, uhádnuť hádanky a počúvať príbehy. Kamaráti zo 4. triedy spolu s p. učiteľkou Gabikou Bleščákovou zoznámili deti s narodením  Guľka Bombuľka. „Starká našla vlnenú rukavicu, ale pretože bola iba jedna, spárala ju,........“ Príbeh pokračoval ďalej v čítaní žiačky Ninky Janíkovej. Štvrtáci pochválili a ocenili  šikovnosť malých kamarátov. Veď si zo školy odnášali nielen dobrý zážitok, ale aj vedomosti, kto bol Matej Hrebenda, čo máme v hlave a samozrejme lásku ku knihám. Dúfame, že aj dobrý pocit, že aj ony raz budú školáci.        Ďakujeme štvrtáciwink

        • Marec - mesiac knihy

        • V piatok 10.3. sa naši žiaci mali možnosť zúčastniť besedy so spisovateľmi, ktorí predstavili svoje najnovšie knihy, odpovedali na zvedavé otázky svojich čitateľov a nezabudli sa aj podpísať do ich zakúpených knižiek.Prvákov zaujala kniha A-KO-ŽE od spisovateľa Ivana Lesaya. Pani Lena Riečanská predstavila  deťom  4.,5. a 6. ročníka 3 knihy pod spoločným názvom Navždy kamošky. A najstaršie deti besedovali s autormi Etikety pre každého - Antonom Bódisom a Barbarou Štubňovou. Mať v jeden deň pod jednou strechou toľko spisovateľov bolo pre nás výnimočné.

           

           

      • Objavujeme čaro chémie
        • Objavujeme čaro chémie

        • Naša škola sa tento rok prvýkrát zapojila do súťaže, ktorá hľadala mladé chemické talenty. Išlo  o 2. ročník súťaže s názvom Objavujeme čaro chémie . Zúčastnil sa jej žiak 7.A triedy Michal Šeliga so svojím pokusom Výbušnosť vodíka. Hoci  sa v náročnej konkurencii neumiestnil na výherných miestach, získal nové vedomosti a tiež od organizátora tejto súťaže, Združenia učiteľov chémie, čestné uznanie jeho práce na tomto pokuse a účasti v súťaži.

           

        • Blahoželáme Janke Piknovej zo 4.B k 3. miestu vo výtvarnej súťaži Exotické vtáky.

      • Karneval
        • Karneval

        • Fašiangy, Turíce..., tak sa spieva v jednej ľudovej pesničke.

          Všetci dobre vieme, že fašiangy sú časom zábav, plesov a karnevalov. Karneval  sa u nás konal 26. februára v kultúrnom dome v Zavare. Pripravili ho žiaci členovia školského parlamentu ZŠ s MŠ v Zavare v spolupráci s mladými členmi organizácie  Ageus. Moderátorského slova sa ujali Miriam Škrabáková a Filip Paulech, ktorí všetkých srdečne privítali a zaželali im dobrú náladu. Deti mali možnosť sa zabaviť pri súťažných úlohách, tanci a promenáde masiek.  Karnevalu sa zúčastnili deti, ktoré si samé alebo za pomoci rodičov zhotovili masky. Porota mala čo robiť, aby si počas promenády vybrala 10 tých najlepších a najnápaditejších masiek. Súťažilo sa v 4 kategóriách:

           

          1. Najoriginálnejšia maska

          2. Najvernejší originál

          3. Najaktívnejšia maska  

          4. Naj maska celého karnevalu

           

          Každá maska ešte dostala vecnú aj sladkú odmenu. Za ceny a sladkosti ďakujeme Obecnému úradu v Zavare.

          Všetci sa dobre zabavili aj vytancovali. Na záver by som sa ešte raz chcela poďakovať všetkým, vďaka ktorým sa mohla táto akcia pre naše deti uskutočniť a dúfam, že už odteraz sa všetci začíname tešiť na ten budúcoročný karneval.

        • Druhostupniari v Labyrinte

        •        Pre žiakov 2. stupňa sa 16. februára 2017 v našej škole uskutočnilo predstavenie umeleckej agentúry AMOS, ktorá predviedla hudobno-vzdelávací preventívny program Labyrint. 

                Po 3. vyučovacej hodine sme sa presunuli do telocvične, kde už boli nachystaní dvaja  šikovní hudobníci z Amosu so svojou aparatúrou – starší  z dvojice - Alek Malo a mladší  - Oliver Šipkovský. Vážnymi témami, ako je  šikanovanie, rasizmus, závislosti  nás previedli netradičnou formou.

                Program začínal vysvetlením pojmu šikanovanie, ale po chvíli sa venovali aj novému fenoménu „kyberšikane“. Potom nám objasnili pojem rasizmus i jeho podoby. Do tejto témy výborne zapadol príbeh Michaela Jacksona a jeho pieseň Black or white, ktorú nám dvojica profesionálne zahrala.

               Zaujalo nás aj osobné svedectvo pána Aleka. Dozvedeli sme sa, že tí, čo sa dajú na fajčenie, nebudú mať vôbec ľahké sa tohto škodlivého zlozvyku zbaviť. Nasledovala super prezentácia, ktorá výstižne zobrazovala, čo všetko si bežný fajčiar prefajčí za týždeň, za mesiac, za rok či za viac rokov. Myslím, že si všetci uvedomili, že fajčenie sa neoplatí nielen preto, že škodí zdraviu, ale aj poriadne zaťažuje naše peňaženky. Okrem nikotínu poukázali aj na iné drogy a ich číhajúce nebezpečenstvá. Túto tému doplnili i smutným príbehom populárneho speváka Kurta Cobaina, spoluzakladateľa skupiny Nirvána, ktorý svoj život prepletený drogami ukončil tragicky - samovraždou.  Aby sme si vedeli predstaviť, že šlo naozaj o nadaného umelca, jednu jeho pieseň nám chlapci z Amosu zahrali.

                 Po piesni sme sa presunuli aj  k informáciám o iných závislostiach – závislosti na počítačových hrách, na sociálnych sieťach alebo na TV  programoch. Tieto závislosti sú síce menej nápadné, ale zákerné, oslabujúce vôľu človeka a postupne vedúce k psychic-kým i fyzickým ťažkostiam.  Alek a Oliver nám zahrali viaceré populárne piesne, ku ktorým sme sa mohli pridať: Som na tebe závislý, Fajčenie škodí zdraviu, Čumil alebo pieseň z filmu Snowborďáci. Posledným bodom programu bola zastávka pri patologic-kom hráčstve, ktoré dokáže skutočne ničiť životy nielen jednotlivcov, ale aj celých rodín.

                Program sa chýlil ku koncu, rezonovala v nás myšlienka:  „Najhoršia závislosť je tá, na ktorej si závislý“ . Na záver vyzdvihli chlapci z Amosu takú hodnotu, akou je priateľstvo, a zaželali všetkým našim žiakom veľa priateľov a dobré životné rozhodnutia.       

          Ďakujeme! 

                                                                                                             Koordinátorka prevencie PhDr. Silvia Adamcová