• Biblická olympiáda

        • 9.1.2017 sa uskutočnilo školské kolo Biblickej olympiády.

          Zúčastnilo sa jej 18 žiakov II. stupňa.

          Postupujúce družstvo na dekanátne (okresné) kolo – prví traja výhercovia:

          1.m: Šeliga Marek (6.B)

          2.m: Šeliga Matej (6.B)

          3.m: Horníková Veronika (8.r.)

          Výhercom blahoželáme!

      • Literárna súťaž - Zavarská Litera
        • Literárna súťaž - Zavarská Litera

        •  V závere decembra sme sa mali možnosť započúvať do literárnych prác žiakov našej školy. Téma ich prác nebola vôbec jednoduchá. Bola to téma  našej histórie, ale všetci sme si uvedomili aj  jej dnešnú aktuálnosť: SNP, 2. sv. vojna, holokaust, mier a demokracia.

          Všetko sa to však začalo literárno-dejepisnou exkurziou v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistický bojovníkov v Banskej Bystrici. Predstavitelia zväzu vyhlásili súťaž Zavarská Litera o cenu Antona Turanského. Do súťaže sa prihlásili žiaci 1. aj 2. stupňa a svojimi prácami nám podali historické svedectvá smutných udalostí, vyjadrili svoje pocity a úvahy. Vypočuli sme si krásne slová o hodnote Mieru a Slobody. Súťaž sa niesla pod záštitou účastníka SNP pána Antona Turanského, ktorý si vypočul všetky práce žiakov a spolu s ostatnými členmi poroty ocenil najlepšie práce. Nebola to ľahká úloha a celá porota sa zhodla, že každá práca bola unikát, bol to pohľad detí na udalosti, ktoré nikdy neprežili - veríme, že nikdy neprežijú a napriek tomu dokázali slovami vyjadriť úctu a vďaku všetkým , ktorí sa pričinili o mier a slobodu nás všetkých.  Prečítajte si ich práce a zamyslite sa nad ich hodnotou.   Zavarska_litera_2016_1.pdf             Ďakujeme milí žiaci.

           

        • Zájazd do Radošinského naivného divadla v Bratislave

        • OBĽÚBENÝ DIVADELNÝ ZÁJAZD NAŠICH ŽIAKOV

          Pri príležitosti 10. výročia smrti výnimočnej členky súboru RND KATARÍNY KOLNÍKOVEJ

          Tento raz sme si z tvorby majstra Stanislava Štepku, zakladateľa Radošinského naivného divadla a neopakovateľného komika, vybrali tragifrašku Lás-ka-nie 2. V rámci literárnej i hudobnej výchovy ju 7. decembra 2016 videli žiaci 7. až 9. ročníka, ale aj fanúšikovia z radov našich učiteľov a bývalých žiakov. Dohromady nás bolo až rekordných 49 osôb (!) a neľutovali sme! Ako vždy! Ba v nemom nadšení sme si užívali príznačnú a ťažko slovami opísateľnú atmosféru veľdiela geniálneho dramatika, ktorý je priateľom našej školy, načo sme nesmierne hrdí. Opäť sme prežili príbeh, ktorý nás počas večera neustále obohacoval hodnotnými pointami a zároveň úžasne rozosmieval. Bol to večer vskutku sviatočný.

          Hru Lás-ka-nie prvýkrát uviedli na doskách legendárneho divadla roku 1992. Odvtedy sa zaraďuje, čo potvrdzujeme i naším názorom, medzi najoriginálnejšie a najúspešnejšie tituly RND (hra dosiahla 222 repríz). Úspech priniesla inscenácii nielen aktuálna téma o pokrivených medziľudských vzťahoch vo víre nového obdobia – obdobia po revolučnom roku 1989, typický štepkovský humor vystihujúci absurditu doby, nápaditá réžia Juraja Nvotu, ale aj pôsobivá hudba nezabudnuteľného Jána Melkoviča a nezameniteľný herecký výkon radošinskej babičky Kataríny Kolníkovej v úlohe starej mamy, ktorá prichádza z onoho sveta pozrieť sa na svoju rodinu, či sa už konečne zmenila aspoň trochu k lepšiemu. Tá však rokmi nezmúdrela, ale ešte viac zhrubla. Členovia rodiny sa

          stali ešte nebezpečnejšími. Porevolučná doba im ponúkla nové nekalé možnosti – a oni sa ich chytili. Tieto slová z webovej stránky RND presne vyjadrujú smutnú realitu danej rodiny: „Živí na scéne sú vlastne mŕtvi, kým babička z iného sveta v úlohe bystrej a vtipnej pozorovateľky a komentátorky je na scéne jediná živá…!“ Fascinovalo nás a pamätníkov divadla dokonca dohnalo k slzám i zimomriavkam, keď práve v obnovenej inscenácii akoby skutočne prišla zo záhrobia na scénu babička-človečina - pani KATARÍNA KOLNÍKOVÁ. V sugestívnej animácii na základe historického videozáznamu sme odrazu zočili kolísavú chôdzu milej starenky a začuli jej jedinečný dobrosrdečný hlas v radošinskom nárečí – hlas, ktorý nás ako kedysi opäť pohládzal životnou múdrosťou, nadhľadom, originálnym humorom a materinskou láskou. Bola to veľmi silná chvíľa – chvíľa, ktorá je zmyslom fenoménu zvaného divadlo.

          Všetci sme sa zhodli na tom, že téma hry je mimoriadne aktuálna a živá aj dnes. V Lás-ka-ní 2 sa objavili aj nové obdivuhodné herecké tváre RND. Hru znova výborne režíroval jeden z najvýznamnejších slovenských režisérov Juraj Nvota. Skutočnú starú mamu i tú prichádzajúcu zo záhrobia si na scéne zahrala naša milovaná komička Maruška Nedomová, neodmysliteľný zjav divadla. Bez nej by RND nebolo RND. S potešením a z vďaky za zmysluplný zážitok a umelecké výkony sme hlavných protagonistov predstavenia obdarovali kytičkami – samozrejme s osobitnou úctou majstra ŠTEPKU, bez ktorého by RND nebolo vôbec.

          Spracoval vedúci zájazdu Mgr. Marián Gabriš.

           

          ZO ZÁŽITKOV NAŠICH ŽIACKYCH DIVÁKOV:

           

          „Z hry Láskanie 2 v RND som mala pekný zážitok. Hra je o ľuďoch, ktorí sú dobrí, ale aj o ľuďoch, ktorí sú falošní a zlí. Pán Štepka v úlohe Bystríka Lásku sa zaoberal len tým, ako ľuďom, ktorí sa majú lepšie, strpčiť život. Jeho žena zasa musela robiť len to, čo povie on, a nie to, čo má rada. Ich dcéra chcela byť iba slávna, aby ju poznal celý svet a urobila by kvôli tomu čokoľvek. Boli tam aj ľudia milí ako napríklad jej babka Alžbeta Lásková. Vystupovali tam aj takí, ktorí sa len tvárili, že sú dobrí, ale za chrbtom robili niečo iné. Niektorí chceli len peniaze, iní len lásku. Bol tam muž, ktorý každému klamal len kvôli peniazom a láske, no nevedel byť dobrý ani pravdovravný.“

                                                                                                                     Natálka Límová (7. r.)

           

          „Divadlo sa mi veľmi páčilo. Bolo plné humoru a niektoré scénky mi prišli ako z ozajstného života. Na Radošinskom divadle som bola aj minulý rok a vždy sa oplatilo tam prísť a zabaviť sa. Ak bude ďalšia možnosť ísť na nejaké ich predstavenie, určite pôjdem.“

                                                                                                   Betka Blahová (8. tr.)

           

          „Predstavenie sa mi veľmi páčilo. Najvtipnejšie bolo, keď chcela žena zabiť manžela preto, lebo stále jej pripomínal varenie, alebo ešte keď manžel nachytal ženu pri tom, ako hrala na klavíri, pretože neznášal, keď jeho žena hrá. Po predstavení mal pán Štepka čas, aby nám porozprával o svojich zážitkoch z hry, keď ju skúšali.“

                                                                                                                        Jurko Zvolenský (7. tr.)

           

          „Bola to pre nás pocta zúčastniť sa na tomto zájazde. Divadelné predstavenie Láskanie bolo pre nás veľmi vtipné, ale zároveň i poučné. Veľmi sa nám páčilo, ako si dve slečny doberali pani Láskovú. Taktiež bolo zábavné, keď maestro Štepka v úlohe pána Lásku písal anonymy na sociálnu sieť. Ostrieľaná herečka Gabriela Mihalčínová zahrala výbornú postavu Zuzany Láskovej – dcéry Bystríka Lásku. Pesnička, ktorú spievala, bola veľmi chytľavá. Na tomto predstavení sa nám zdalo najkreatívnejšie videopremietanie postavy Alžbety Láskovej, ktorú stvárnila Katarína Kolníková. Po predstavení sme sa stretli s pánom Štepkom, s ktorým sme sa porozprávali o našich zážitkoch z predstavenia.“

                                                                                       Viktória Betáková a Emka Urminská (7. tr.)

          POZNÁMKA:

          Touto cestou ďakujeme RND za poskytnutie 50 %-nej zľavy nášmu školskému zájazdu pri platbe vstupeniek a Obecnému úradu v Zavare za sponzorovanie autobusovej prepravy.

           

        • Beseda s Ľubomírom Feldekom

        • 12.12. 2016 sme boli na besede s Ľubomírom Feldekom  v Trnave v knižnici  Juraja  Fándlyho, v čitárni. Boli sme na nej my 4. A, potom 4.B, 3 trieda a ešte aj deti z Hrnčiaroviec. Pán Feldek  prišiel so svojou manželkou  Oľgou a dcérou Katkou. Hneď na začiatku sme mu zaspievali  ,,Veľa šťastia, zdravia“, lebo  v októbri mal 80-te narodeniny a potom my z tanečného krúžku Žartovné piesne z Brezovej.  Pán Feldek sa narodil v Žiline, pani Feldeková na Orave  a teraz spolu žijú v Bratislave. Majú 5 detí a 9 vnúčat. Katka Feldeková spievala veľa pesničiek. Niektoré jej pán Feldek skladal, napríklad Bratislavská káva, ale pesničky jej aj prekladal a najmä z francúzštiny, napríklad Svet v ružovom  alebo Nechce sa mi pracovať. Spievala pekne. Potom nám pani Oľga Feldeková vyrozprávala dve smiešne príhody. Jedna z nich bola o tom, ako si vo vlaku zabudla mobil a potom ho musela hľadať po celom Slovensku. Našťastie ho našla. Na besede  bolo super. Nakoniec  nám  pán Feldek pri spoločnom fotografovaní zložil básničku:

          Pára sa mi pára,

          na čižmičke sára.

          Ktože mi ju zašije?

          Milý zo Zavara.                        

                                                                                                                                Ninka Janíková, 4.A        

      • Voda pre život - život pre vodu 2016
        • Voda pre život - život pre vodu 2016

        • Blahoželáme Hanke Stúpalovej k 2. miestu v celoslovenskej literárnej súťaži Voda pre život - život pre vodu 2016.Uspela s vlastným príbehom  "Ako to bolo so štrkomrkmi".

      • Mikulášsky turnaj vo futbale
        • Mikulášsky turnaj vo futbale

        • Dňa 7.12.2016 sa uskutočnil nultý ročník vo futbale chlapcov a dievčat. Vo veľmi príjemnej, no búrlivej atmosfére, bolo vidieť veľa zaujímavých futbalových momentov a úsmevných situácií. Hralo sa systémom „každý s každým“, v ktorom dievčatá stále hrali proti dievčatám a chlapci tiež proti sebe. Konečný výsledok sa však počítal za celú triedu. V kategórii mladší žiaci (5.A, 6.A a 6.B) sa stali víťazmi žiaci 6.B a v kategórií starší žiaci (7.A, 8.A, a 9.A) zvíťazili žiaci 9.A.

          Výsledky:

          Ml. žiaci: 6.A-6.B 7:2                1.miesto: 6.B

          5.A-6.A 2:6                              2.miesto: 6.A

          6.B-5.A 5-1                              3.miesto: 5.A

           

          St. žiaci: 8.A-9.A 1:9                1.miesto: 9.A

          7.A-8.A 5:3                              2.miesto: 7.A

          9.A-7.A 7:1                              3.miesto: 8.A

          Na záver chceme poďakovať všetkým súťažiacim za fair-play hru, skvelú atmosféru a tešíme sa na ďalší ročník mikulášskeho futbalového turnaja.

      • Exkurzia štvrtákov v OLO v Bratislave
        • Exkurzia štvrtákov v OLO v Bratislave

        • Dňa 8.12.2016 vo štvrtok sme išli na výlet do Bratislavy. Boli sme v OLO spaľovni a vo Fun rádiu. Keď sme vstúpili do OLA, ihneď sme vošli do miestnosti, kde nám teta dala triediť odpadky. Bolo to veľmi zaujímavé. Videli sme jamu s odpadom. Teta sprievodkyňa nás zaviedla k ujovi, ktorý premiešaval odpad, aby nevzbĺkol. Ujo dával odpad do veľkých kotlov. Dym poháňal vrtule, ktoré vyrábajú elektrinu. Kov, ktorý nezhorel, sa dáva do zberne. Zlé jedovaté plyny sa filtrujú na čistý vzduch. Do Fun rádia sme išli ako druhí, lebo sme čakali Sajfu. Tam bol náš sprievodca Marek Mikúšek. So Sajfom sme si urobili spoločnú fotku. Okolo pol tretej sme išli domov.

                                                                                                                                              Alexander Iľaščík, 4.B

          Vystúpili sme z autobusu a uvidela som veľkú budovu. Privítala nás  teta sprievodkyňa. Vošli sme do peknej miestnosti. Teta sa pýtala, kto pôjde prvý. Išla 4. A. A my sme mali prednášku. Učili sme sa o spalovni a ako máme triediť odpad . Teta vysypala odpad a my sme ho mali potriediť. Keď 4.A. prišla, my sme išli na prehliadku. Boli sme oblečení v oranžových vestách a na hlave sme mali prilby. Ako prvé sme vyšli von a teta sprievodkyňa  nám ukázala širokú váhu. Všetci sme sa na ňu postavili.

          Prišli sme k veľkej diere, v ktorej boli smeti. Hrozne to smrdelo. Vošli sme do výťahu a Martinka sa bála. Teta nás priviedla k ujovi , ktorý  premiešaval odpad , aby sa to nepodpálilo . Išli sme po vysokých schodoch, zabávali sme sa .   Janka Piknová, 4.B

      • Návšteva Mikuláša v našej škole
        • Návšteva Mikuláša v našej škole

        • Opäť po roku k nám zavítal pán s bielymi vlasmi, bielou bradou, červeným plášťom a plným košíkom dobrôt.smiley Uhádli ste, kto to bol? Jasné, predsa Mikuláš! Mal aj pomocníkov: anjelov a čerta, teda vlastne čerticu. devil Všetci sme sa tešili a pochutnávali si na dobrotách z mikulášskej nádielky. Radosť  detí znásobili aj vyučujúci, nakoľko v tento deň neskúšali. Veď viete: Na svätého Mikuláša, neučí  sa neskúša sa, každá päťka odpúšťa sa!“

          Školský parlament tiež obohatil mikulášsku nádielku, pod vedením p. riaditeľky  pripravil vedomostný kvíz pre žiakov 2. stupňa, v ktorom si v zmiešaných tímoch merali svoje vedomosti z rozličných tematických okruhov. Skoro 100% úspešnosť bola z okruhu Športu. Súťažiacim sa dopoludnie páčilo a tešia  sa na ďalšie podobné kvízy.

          V závere Mikulášskeho dňa Ďakujeme výboru ZRPŠ pri ZŠ za zabezpečenie darčekov na Mikuláša.

        • Vychádzka do Obecnej knižnice v Zavare pri príležitosti Roka čitateľskej gramotnosti

        • Dňa 18. októbra 2016 sa žiaci 5. triedy vybrali so svojím vyučujúcim slovenčiny Mgr. Mariánom Gabrišom v rámci učebných osnov literárnej výchovy na vychádzku do Obecnej knižnice v Zavare, kde ich privítala a poskytla im základné informácie o fungovaní a rozdelení knižnice miestna knihovníčka - pani Hlačinová. Žiaci si prezreli jednotlivé časti zavarskej knižnice, ale aj počítačové prezentácie o vzniku a dejinnom vývoji knihy, o významných knižniciach a druhoch knižníc a o delení knižničných jednotiek. Naučili sa zapisovať aj bibliografické údaje. Piataci si v skupinovom vyučovaní (v troch družstvách) overili nadobudnuté vedomosti v podobe malého kvízu, ktorý sa uskutočnil na druhý deň v budove školy na hodine literatúry. Úspešní riešitelia boli neskôr odmenení sladkosťami a jednotkami. Prínosom návštevy knižnice v kontexte podpory čitateľskej gramotnosti u súčasných málo čítajúcich a málovravných žiakov bolo to, že si piataci kúpili na základe rodičovskej prihlášky členský preukaz a mohli si tak odniesť domov už svoje prvé knižné výpožičky.

                                                                                                                                                                   -mg-

      • Prvá národná opera KRÚTŇAVA od majstra SUCHOŇA otvárala sezónu Opery a baletu SND a naši žiaci boli v Bratislave pri tom
        • Prvá národná opera KRÚTŇAVA od majstra SUCHOŇA otvárala sezónu Opery a baletu SND a naši žiaci boli v Bratislave pri tom

        • Dňa 17. septembra 2016 sa v rámci výučby hudobnej a literárnej výchovy uskutočnil nevšedný zájazd – niektorí žiaci 7. až 9. ročníka si pod vedením p. uč. Gabriša dobrovoľne mimo vyučovania vo večerných hodinách pozreli priamo v Slovenskom národnom divadle prvé národné operné dielo v histórii slovenského divadelníctva – KRÚTŇAVU. Naučenú informáciu z učebnice si tak mohli skonkretizovať uceleným zážitkom zo sledovania príbehu a hudby naživo. Predstavenie viedol skvelý slovenský dirigent ŠTEFÁNEK. Žiaci sa dozvedeli i to, že maestrovi SUCHOŇOVI poslúžila ako literárna predloha novela s detektívnou zápletkou Za vyšným mlynom od slávneho slovenského spisovateľa Mila URBANA.

          Deťom sa podarilo po predstavení stretnúť sa i s predstaviteľkou hlavnej postavy Katreny – vynikajúcou sopranistkou - p. PORUBČINOVOU. Venovala im čas aj v podobe krátkej autogramiády. Počas prestávky mohli žiaci spoznávať i zaujímavé zákutia historickej budovy SND, napr. odfotili sa na krásnom schodišti práve pri buste Eugena Suchoňa alebo spoznali podobizeň legendárnej sopranistky Lucie Poppovej – prvého slovenského interpreta na doskách „svätostánku opery“ – milánskej La Scaly v Taliansku, v rodnej zemi hudobnodramatického žánru opera .

          Naši malí návštevníci SND odchádzali domov fascinovaní dramatickou hudbou maestra Suchoňa, detektívnou zápletkou vidieckeho príbehu, ale aj krásnymi melódiami spevov zo svadobnej scény, zľudovenou piesňou Páslo dievča pávy a pod. Zacitujme radšej priamo žiackych účastníkov zájazdu.

          KATKA POLÁČKOVÁ (7. tr.):

          „Vstup do SND som uskutočnila prvýkrát. Najviac ma zaujal Katrenin dokonalý hlas – bolo to niečo nádherné. Bol to neuveriteľný zážitok sedieť priamo pred pódiom. Azda najlepšie bolo, keď sa Katrena vydala za Ondreja Zimoňa. Najodvážnejšie bolo, keď sa Ondrej Zimoň priznal, že práve on zavraždil Jana Štelinu – prvého Katreninho frajera. Smutné bolo, keď sa starý Štelina dozvedel, že jeho jediný syn Jano je mŕtvy. Nepáčilo sa mi, ako Ondrej Zimoň bil Katrenu. Záver bol pekný v tom, že Štelina odpustil Ondrejovi, že zabil jeho syna. Napokon sa uchovali dobré vzťahy medzi všetkými.“

          PATRÍCIA HORNÍKOVÁ (7. tr.):

          „Do SND som vstúpila už tretíkrát. Prvýkrát som bola na Verdiho Macbethovi a potom na Verdiho Traviate. A teraz tu – na slovenskej Krútňave. Mne aj mojim ďalším trom spolužiačkam sa podarilo sedieť priamo pred javiskom. Najviac ma zaujal Ondrejov asi najdokonalejší hlas. Spieval ho slávny slovenský tenorista Miroslav DVORSKÝ. Páčilo sa mi, keď sa celá dedina zbehla nad Janom Štelinom, ktorý bol už, žiaľ, mŕtvy. Ondrej mal vtedy výčitky svedomia. Naopak sa mi nepáčilo, keď sa Ondrej chystal zbiť Katrenu. Záver spočíval v tom, že starý Štelina dokázal odpustiť Ondrejovi. Nakoniec sa všetci rozišli v dobrom.“

                                                                                                                                                                        -mg-

      • Literárno-dejepisná exkurzia do Tajova a Banskej Bystrice
        • Literárno-dejepisná exkurzia do Tajova a Banskej Bystrice

        • Témy: J. G. Tajovský; J. Murgaš; SNP

          Spolupráca so ZO SZPB v mikroregióne Zavar – Dolné Lovčice – Brestovany (sponzor akcie)

          Dňa 26. 10. 2016 sa uskutočnila pre našich ôsmakov a deviatakov výnimočná exkurzia do Tajova - rodnej dedinky dvoch významných slovenských osobností – Tajovského a Murgaša a do Banskej Bystrice s cieľom bližšie spoznať jednu z kľúčových dejinných udalostí novodobej histórie Slovenska – Slovenské národné povstanie. Už v škole a potom cestou v autobuse si ôsmaci i deviataci vypočuli od svojich vyučujúcich základné informácie o cieľoch exkurzie – charakteristiku slovenského literárneho realizmu, životopisy dvoch legendárnych Tajovčanov a súvislosti SNP s našou obcou Zavar a Trnavskou posádkou. Tieto výklady boli obohatené i obrazovým materiálom.

          V literárnej časti exkurzie, ktorú pripravila p. uč. Adamcová, sa mohli žiaci podrobnejšie oboznámiť so životom realistického prozaika a dramatika Jozefa Gregora Tajovského a vynálezcu svetového mena Jozefa Murgaša. Obe expozície boli inštalované v rodnom dome spisovateľa Tajovského, ktorý dal nášmu národu starootcovský cyklus poviedok, plný citu a krásnych spomienok na starých rodičov, a obľúbené komédie Ženský zákon a Statky-zmätky.

          Pani sprievodkyňa našim žiakom zdôraznila svetové prvenstvo katolíckeho kňaza Jozefa Murgaša vo vývoji bezdrôtovej telegrafie – ako prvý na svete uskutočnil prenos zvukovej správy na diaľku okolo 30 km, tento vynález bol patentovaný v roku 1904 v USA. Žiaci sa dozvedeli, že prvé slová v histórii, ktoré zazneli v éteri, zneli takto: „Počuje ma niekto?“ Je na mieste byť na tohto jedinečného vedca hrdý a je smutné, že na Slovensku tento velikán vedy nemá podľa zásluhy vlastné múzeum.

          Dejepisnú časť exkurzie mal na starosti p. uč. Gabriš. Zavarskí žiaci získali vďaka predsedovi ZO SZPB Mgr. Juhásovi voľný vstup do Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici – v meste, v ktorom bolo SNP vyhlásené 29. augusta 1944. Fundovaný a pre tému zanietený lektor – pán Mičev ml. – priblížil našim zverencom najhroznejšiu kapitolu v dejinách ľudstva – druhú svetovú vojnu, príčiny, priebeh a dôsledky SNP a neuveriteľné fakty o holokauste. Exponáty vo vitrínach a exkluzívne autentické filmové zábery z obdobia vojny sprítomnili temnú históriu žiakom plnohodnotnejšie ako bežné vyučovanie dejepisu, a tým mohli bytostne pocítiť charakteristiku vojny ako memento aj pre súčasnosť.

          Na znak úcty a vďaky ľuďom, ktorí za našu slobodu obetovali to najcennejšie – vlastné životy, položili žiaci k slávnemu Pomníku SNP v Banskej Bystrici kyticu. Po krátkom pietnom akte, keď sme venovali obetiam vojny minútu ticha, premiestnili sme sa na pekné a priestranné banskobystrické námestie, kde si žiaci užili zaslúžený oddych.

          Touto cestou ďakujeme ZO SZPB v Zavare za sponzorovanie oboch častí exkurzie a cestovných nákladov tejto mimoškolskej akcie, ktorá žiakom umožnila načrieť do národných dejín 19. a 20. storočia a podporila tak budovanie ich vzťahu k vlastnej minulosti, ich národného historického povedomia a prirodzených prejavov vlastenectva.

        • Vianočné tvorivé dielne

        • Pomaly, ale isto sa blíži čas najkrajších sviatkov v roku – Vianoc. Počas nich si snáď najviac pripomíname tradície našich predkov a podávame tak štafetu ďalšej a ďalšej generácii. Hoci tradičné sa mieša s moderným, čaro Vianoc býva neopakovateľné. A neopakovateľnú atmosféru sme mohli zažiť aj na vianočných tvorivých dielňach v priestoroch našej školy, ktoré sa konali 25.11. Otvorili tak adventný čas príprav na Vianoce. Poďakovanie patrí nielen p. učiteľkám, ale i niektorým šikovným rodičom, ktorí si tiež pre deti pripravili tvorenie vianočných ozdôb.

           

           

        • Sférické kino

        • Hneď po jesenných prázdninách mali žiaci 1. a 2. stupňa možnosť navštíviť sférické kino v telocvični, ktoré má schopnosť projekcie na polguľovitú plochu a deti sledovali premietaný obraz poležiačky nad sebou, ale aj na všetkých stranách nafukovacej kupoly. Počas krátkej chvíle sa žiaci - diváci ponorili do podmorského sveta, leteli do vesmíru či sledovali robotické vozidlá na povrchu planéty Mars. Mohli sa vcítiť do kože kozmonauta a predstavovať si, aké je to byť v stave beztiaže alebo ako z perspektívy človeka prechádzajúceho sa po Mesiaci vyzerá v diaľke planéta Zem.