V rámci mimoškolského vyučovania hudobnej výchovy na II. stupni sa dobrovoľní záujemcovia o tzv. vážnu hudbu, a tentoraz o slovenskú klasiku (!), zúčastnili pod vedením p. uč. Gabriša na troch významných podujatiach:
- POCTA MAESTROVI TRNAVSKÉMU K 60. VÝROČIU JEHO SMRTI (Sála Marianum v Trnave)
Žiaci videli dramatizáciu životopisu významného slovenského skladateľa Mikuláša Schneidra-Trnavského predvedenútalentovanými žiakmi dramatického odboruZUŠ-ky v Trnave a koncert z najznámejších diel majstra v podaní zboru a orchestra Rímskokatolíckeho cirkevného hudobného spolku.
Pred koncertom žiaci spolu s pánom učiteľom položili na znak úcty kyticu k buste M. Sch. Trnavského na Námestí sv. Mikuláša. Na tomto mieste sa z úst p. učiteľa žiaci dozvedeli i základné údaje o živote nášho onoho času slávneho skladateľa. Zastavili sa aj pri DOME HUDBY, kde výnimočný, dnes v dramaturgii koncertov či hudobných vydavateľstievnedoceňovaný skladateľ žil a tvoril...
- Spomienkový koncert „MAESTRO SCHNEIDER-TRNAVSKÝ 60 PO... A STÁLE MEDZI NAMI“
Dobrovoľníci mohli na počesť Trnavského navštíviť i veľkolepý koncert v Univerzitnom kostole, na ktorom zazneli majstrove diela v podaní mnohých sólistov (vrátane významného barytonistu zo SND Daniela ČAPKOVIČA a výbornej sopranistky Lucie KUBEKOVEJ), v podaní viacerých zborov a orchestra pod taktovkou popredného slovenského dirigenta, zbormajstra i skladateľa Pavla PROCHÁZKU.
Raritou a veľkým zážitkom bolo, že obľúbenú zľudovenú pieseň majstra Trnavského KEBY SOM BOL VTÁČKOM zaspieval maličký chlapec Števko BUGALA – prapravnuk samotného skladateľa.
- Slávnostné predstavenie PRVEJ SLOVENSKEJ NÁRODNEJ OPERY KRÚTŇAVA od EUGENA SUCHOŇA v SND
Žiaci, rodičia, bývalí žiaci mohli vidieť vo forme veľkého zájazdu do historickej budovy Opery SND výnimočné predstavenie klenotu našej hudobnej kultúry – opery KRÚTŇAVA. Poctou bolo, že na predstavenie nás pozvalo SND, a teda vstup do divadla sme mali voľný.
EUGENOM SUCHOŇOM majstrovsky zhudobnený detektívny vidiecky príbeh podľa novely ZA VYŠNÝM MLYNOM od MILA URBANA uviedli 30. októbra 2018 pri príležitosti 100. výročia Československa na spomienku vydania Martinskej deklarácie, ktorou Slováci oficiálne súhlasili so vznikom spoločného štátu.
Účastníci zájazdu sa po predstavení stretli aj s niektorými hlavnými protagonistami opery – napríklad so skvelou mladodramatickou sopranistkou PORUBČINOVOU (úloha Katreny) a majestátnym, obdivuhodnýmbasistom BENCIM (úloha starého Štelinu).