Vitamínový týždeň- oranžový deň
Šarkaniáda v ŠKD
Vitamínový týždeň- červený deň
Vitamínový týždeň- žltý deň
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vitamínový týždeň- žltý deň.
12
Vitamínový týždeň- zelený deň
Vitamínový týždeň - modrý deň
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vitamínový týždeň - modrý deň.
28
Svetový deň zvierat v 3. A
vyzeral takto : Na hodine slovenského jazyka tretiaci napísali správu o zvieratkách, ktoré si priniesli do školy. Na hodine čítania si v encyklopédiách vyhľadali rôzne informácie o nich a hudobná výchova sa niesla v duchu spievania pesničiek o zvieratkách. Bolo nám veru veselo...aj keď boli zvieratká len plyšové...
4
18.10. – 22.10. vitamínový týždeň na 1. stupni
Vstupenkou do daného dňa je oblečenie a k tomu ovocie, či zelenina predpísanej farby.
18.10. modrý deň (slivka, hrozno...)
19.10.zelený deň (hruška, uhorka, paprika, hrozno...)
20.10.žltý deň (citrón, kukurica...)
21.10. červený deň (jablko, rajčina,...)
22.10.oranžový deň(mrkva, pomaranč..)
Hovorme o jedle
Jedným z cieľov našej školy je viesť žiakov k zodpovednosti za svoje zdravie. V tom smere vnímame výchovu k zdraviu, k zdravému životnému štýlu ako integrálnu súčasť edukačného procesu v našej škole. Výchova k zdraviu sa prelína rôznymi oblasťami, je súčasťou učebných osnov viacerých predmetov.
Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do projektu Slovenskej potravinárskej komory - Hovorme o jedle.
Zámerom je umožniť žiakom získať dostatok informácií o potravinách, viesť ich k dobrým stravovacím návykom ako formu prevencie voči ochoreniam a pri ochrane zdravia. Naučiť ich, že zdravý životný štýl je súhrn toho, ako človek žije, ako sa stravuje, či má dostatok pohybových aktivít alebo sa venuje športu, či má dostatok spánku. Neodmysliteľnou súčasťou je aj optimizmus, dobrá nálada a vyhýbanie sa pôsobeniu škodlivých látok a všeobecne škodlivých a rizikových faktorov.
Počas jedného tematicky zameraného týždňa HOVORME O JEDLE sa zapojíme do:
● výtvarnej súťaže „Chutné maľovanie“,
● literárnej súťaže „NAJZDRAVŠIE OVOCIE A ZELENINA RASTIE ZA ROHOM“.
Oznam pre rodičov MŠ
Vážení rodičia, z dôvodu zvýšeného výskytu respiračných a črevných ochorení v našom predškolskom zariadení a potreby dôkladnej dezinfekcie priestorov,
po konzultácii s RÚVZ Trnava a v zmysle čl. 5 Odborného usmernenia MZ SR a HH, č.9534/2001
bude prevádzka MŠ v dňoch 13. a 15. októbra 2021 (streda - piatok) prerušená.
Od 18. októbra 2021 (pondelok) bude prevádzka MŠ obnovená.
Ďakujeme za porozumenie
Mgr. Andrea Mršťáková, riaditeľka ZŠ s MŠ Zavar
Listy pre starkých
Žiaci z 3.A si v mesiaci úcty k starším - októbri, pripravili pre svojich starých rodičov malé prekvapenie. Počas vlastivednej vychádzky pri spoznávaní dopravných značiek, aj dopravy v obci, im poslali listy napísané na hodine slovenského jazyka. Neďaleký novinový stánok zachránil situáciu so zatvorenou poštou a tak po nalepení známok putovali tretiacke listy do veľkej žltej poštovej schránky, aby začali svoje putovanie k starým rodičom.
5
Prváci odhaľujú tajomstvá písmen
Do fotogalérie bol pridaný nový album Prváci odhaľujú tajomstvá písmen.
5
Hejného matematika v 1. triede
Do fotogalérie bol pridaný nový album Hejného matematika v 1. triede.
11
Zber papiera
Aktuality - rúška v škole
Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č.250 mení spôsob používania rúšok v školách:
Od pondelka 4. októbra rúška nebudú povinné pre žiakov základných škôl, špeciálnych základných škôl a žiakov prvých 4 ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom, a to v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, čiže v triede počas vyučovania. Nosenie rúšok bude aj naďalej povinné v interiéri škôl mimo uzavretého kolektívu (napr. chodba, šatne, jedáleň, toalety). V prípade účasti žiakov na hromadných podujatiach ostáva nosenie rúšok povinné.
ÚVZ nosenie rúšok u detí naďalej odporúča a považuje ho za účinnú súčasť prevencie nákazy vírusom SARS-CoV-2 a ďalších nákazlivých respiračných ochorení, ako je napríklad chrípka a jej podobné ochorenia.
V podmienkach našej školy ostáva v platnosti povinnosť rodičov zabezpečiť pre dieťa dostatok rúšok na celodenný pobyt v škole (minimálne 2 ks) a povinnosť žiakov nosiť rúška vo vnútorných priestoroch školy mimo triedy.
Celé znenie vyhlášky:
Deviataci navštívili Múzeum holokaustu v Seredi
Naši deviataci sa zúčastnili dejepisnej exkurzie v Múzeu holokaustu v Seredi. Najskôr absolvovali prednášku o živote Židov na Slovensku počas holokaustu. Žiaci mali možnosť počuť autentickú spoveď pani Lýdie, ktorá prežila tábor smrti. Po prednáške nasledovala samotná prehliadka múzea. So sprievodkyňou si prezreli expozíciu múzea v piatich zrekonštruovaných barakoch, ktoré boli súčasťou pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Mali možnosť vlastnými zmyslami vnímať a vžiť sa do života Židov tom najhrozivejšom období dejín. Taktiež mohli nastúpiť aj do autentického deportačného vagóna, čo v našich žiakoch zanechalo hlboké pocity.
Náladu sme si po návšteve múzea vylepšili a prišli na krajšie myšlienky v reštaurácií v Šúrovciach, kde sme si všetci pochutili na vynikajúcej pizze.
Deviatak Marek Hoffman napísal o exkurzii :
Zúčastnil som sa exkurzie v Múzeu holokaustu v Seredi. Bolo to veľmi zaujímavé a plné dôležitých informácií a faktov. Myslím si, že je potrebné o takýchto veciach hovoriť a učiť sa. Snáď každému po exkurzií došlo, aká bola ta doba hrozná a ako neľudsky sa k niektorým ľudom správali. Židia boli označení žltým pásikom, neskôr žltou židovskou hviezdou a boli vylúčení a vytlačení zo spoločnosti. Nemali právo skoro na nič napr. nemohli vlastniť automobil, mať doma rádio, dokonca ani loviť ryby. Dosť ma zarazilo a mal som zmiešané pocity ako extrémisticky sa ich rozhodli zbaviť. Prv im klamali, že idú za prácou a pritom ich natlačili do vagónov, kde už počas cesty zomrelo množstvo ľudí. Tí ,ktorí cestu prežili, vystúpili v koncentračnom či pracovnom tábore, kde pracovali v katastrofálnych podmienkach a neskôr sa ich úplne pokúšali vyvraždiť. Správali sa k nim ako keby nemali žiadne právo, ani to základné, a to len kvôli tomu, že boli Židia. Táto časť histórie je pre mňa veľmi smutná a verím, že sa na ňu nikdy nezabudne. Vo svete stále existuje nie úplná rovnoprávnosť, čo považujem za zlé, za ľudskú rovnoprávnosť by sa malo bojovať.
4
Indiánsky prvácky deň
Do fotogalérie bol pridaný nový album Indiánsky prvácky deň.
7
Naučili šiestaci na fyzike plávať plastelínu?
Naši šiestaci si počas fyziky vyskúšali rôzne pokusy na tému: Kvapaliny. Išlo o pripomenutie si Noci výskumníkov, ktorá sa konala 24.9. Keďže sa tento rok nedalo zúčastniť fyzicky na vedeckých experimentoch, vedecké pokusy prišli za žiakmi. Vyrábali vodováhu, skúmali hustotu kvapalín, ale taktiež sa snažili naučiť plastelínu plávať.
1
Súťaž - Tvorba dizajnu na tričko
Európske centrum pre moderné jazyka Rady Európy každoročne vyhlasuje medzinárodnú súťaž o dizajn na oficiálne tričko k Európskemu dňu jazykov. Zapojte sa s vašimi návrhmi a možno vyhrá návrh práve z našej školy.
Súťaž trvá do 31. 12. 2021.
Viac informácií u p. uč. Chynoranskej a p. uč. Kosákovej.
Podmienky súťaže nájdete na stránke:
https://edl.ecml.at/Activities/EDLT-ShirtContest/tabid/3147/language/sk-SK/Default.aspx
Jesenné tvorenie
O tom, že tvorivosť žiakom našej školy nechýba, nás presvedčili šikovní štvrtáci. Na hodinách VYV a PVC vytvorili krásne diela z jesenných plodov.
1