2. apríla sa v Kultúrnom dome v Zavare uskutočnil slávnostný koncert venovaný 110. výročiu narodenia významného slovenského hudobného skladateľa GEJZU DUSÍKA, slávneho rodáka zo Zavara. Šlo o spomienkovú akadémiu, ktorú organizovala kultúrna komisia Obecného zastupiteľstva v Zavare na čele s jej predsedníčkou Ľubomírou Dobrovodskou. Sviatočné podujatie na doskách zavarského javiska pod portrétom majstra Dusíka, dielom našej obdivuhodnej výtvarníčky – pani vychovávateľky Bc. Lenky Antalovej, sa konalo pod záštitou starostu obce Zavar Rudolfa Baroša.
Priekopník slovenskej populárnej hudby GEJZA DUSÍK, „otec“ slovenského tanga a zakladateľ slovenskej operety s prívlastkom „slovenský Lehár“ i spolutvorca Novej scény v Bratislave sa narodil v Zavare 1. apríla 1907. Jeho matka Margita Floriancová pochádzala zo Zavara a za manžela si vzala notára z Trnavy Gejzu Dusíka, s ktorým v tom čase žila vo vedľajšej obci v Križovanoch nad Dudváhom, lebo práve sem dostal pán Dusík pracovnú umiestenku. Odtiaľ prišla porodiť svojho syna k svojim rodičom do Zavara, kde novonarodeniatko strávilo prvé týždne svojho života a kde bolo 7. apríla aj pokrstené miestnym farárom Jozefom Strakom. Dostalo dve krstné mená: Gejza a František.
Malý Gejza prežil svoje detstvo v Križovanoch a v Dolnej Krupej, kde pôsobil jeho otec tiež ako notár. Už v čase gymnaziálneho štúdia v Trnave zložil viacero obľúbených tanečných piesní. Štúdium medicíny v Bratislave našťastie zanechal a rozhodol sa zasvätiť svoj život iba hudbe. V centre klasickej operety, blízkej Viedni, v rokoch 1932 – 1936 študoval kompozíciu na Novom viedenskom konzervatóriu. Prvá gramofónová nahrávka Dusíkovej skladby vyšla v roku 1934 – tango Neplač, neplač v podaní prvého profesionálneho tenoristu SND Dr. Janka Blaha. Ešte pred absolvovaním konzervatória mala v roku 1935 v SND v Bratislave premiéru jeho prvá opereta Tisíc metrov lásky.
Tieto historické súvislosti i ďalšie medzníky životnej púte Gejzu Dusíka už ako renomovaného skladateľa mohlo publikum slávnostnej akadémie spoznaťprostredníctvom vstupov moderátora programu – učiteľa slovenského jazyka Mariána Gabrišaa hudobnodramatického pásma o živote a dieleGejzu Dusíka, ktoré pripravila naša škola pod vedením p. riaditeľky Mgr. AndreyMršťákovej.Tlieskalo sa žiačkam 6. i 7. ročníka, ktoré spievali majstrove dávne hity NAJKRAJŠIA HVIEZDIČKA a RUŽIČKY ČERVENÉpod taktovkou pani zástupkyne školy - Mgr. Marty Vargovej, okrem nej na elektronickom klavíri hral aj žiak 6. ročníka Miško Šulko-Šikulko. V závere pásma zaznel v jeho podaní nesmrteľný evergreen RODNÝ MÔJ KRAJ.V role žiačky a pravnučky Vanesky, ktorá má za domácu úlohu spracovať projekt o Dusíkovi,vystúpila šiestačka Vanesska Ihnátová. Postavu jej prababičky, ktorá jej s úlohou pomáhala ako pamätníčka Dusíkovej doby,úsmevne stvárnila žiačka Lenka Stúpalová. Autorsky sa na pásme podieľal Mgr. Marián Gabriš a Mgr. Andrea Mršťáková.
Kam sa slovenská pop-music od čias Dusíka až po dnešok dostala, v dvoch ukážkach predviedlanaša nesmierne talentovaná speváčka Katka Drobná, žiačka 6. B triedy v ZŠ Zavar a víťazka viacerých školských i regionálnych speváckych súťaží.Najprv si vybrala z diela súčasnej skladateľskej i speváckej legendy Mira Žbirku pieseň s názvom Prvá. Po nej zaznela z repertoáru obľúbenej Kristíny Pelákovej pieseň Pri oltári.
Zavarskému komornému zboru pod vedením dirigentky Mgr. art. Hany Schlosser patril úvod slávnostného koncertu. Prítomných uviedol do sveta hudby klasickou hudbou starých majstrov.
Slávnostnú akadémiu mimoriadne úspešne korunoval piesňový recitál významných hostí programu -vynikajúceho slovenského barytonistu Daniela Čapkoviča, sólistu Opery SND v Bratislave, a slovenskej sopranistky LucieKubekovej, členky zboru Slovenskej filharmónie v Bratislave. Ich vystúpenie s výborným klavírnym sprievodom Martiny Tomašovičovej premiérovo ponúklo deväť skvelých čísel z klenotov Dusíkovej tvorivej dielne, ktoré počuť naživo v dnešnej dobe je vzácnosťou.
Mgr. Marián Gabriš