• Jazykový kvíz

• Pri príležitosti týždňa európskych jazykov sa uskutočnil jazykový kvíz. Sily si zmerali tretiaci a ôsmaci. Tretiaci museli riešiť úlohy v angličtine a ôsmaci v nemčine. Našťastie nebol nikto smutní, lebo kvíz skončil remízou. Deti sa tešili, že všetko pekne zvládli a odniesli si domov chutné odmeny.

• Porucha evidencie dochádzky

elektronická evidencia dochádzky žiakov i učiteľov má poruchu, pracujeme na jej odstránení. Nakoľko je to vážnejšia porucha, jej odstránenie môže trvať aj dlhšie. Ďakujeme vám za pochopenie a trpezlivosť.

• Učíme sa hrou :-)

• ESCAPE ROOM v našej škole opäť po 2 rokoch

Únikovka pre všetky ročníky našej školy čaká našich žiakov v pondelok a utorok 2. - 3. októbra 2023.

Jednotlivé triedy si zažijú učenie hrou Escape room 1 vyučovaciu hodinu polu so svojimi triednymi učiteľmi podľa rozvrhu priamo na našej škole v špeciálne upravenej spoločenskej miestnosti.

• Technický výpadok

v ranných hodinách (29.9. piatok) sme mali výpadok v systéme dochádzky, neevidoval príchod vašich detí, už sa tento technický problém dal do poriadku. V prípade otázok nás môžete kontaktovať (033 5597101).

Ďakujeme za pochopenie.

• Príspevok do fondu ZRPŠ

na plenárnej rodičovskej schôdzi, na ktorej sa zišlo 120 rodičov našich žiakov, sa nadpolovičnou väčšinou odsúhlasil príspevok 25,-€ do fondu ZRPŠ.

Táto suma sa upravuje: ak je v ZŠ viac ako dvaja súrodenci, tak tretie a každé ďalšie dieťa  má príspevok znížený o 5,-€.

Príspevok možno uhradiť hotovosťou jednorázovo alebo aj v dvoch splátkach, triednemu učiteľovi dieťaťa.

Tento fond je využívaný pre všetky deti na podporu súťaží, olympiád, reprezentácie, financujú sa z neho školské podujatia a akcie, učebné pomôcky, niektoré triedne aktivity a odmeny pre deti.

Ďakujeme za porozumenie.

• Ustanovujúce zasadnutie RADY ŠKOLY

• Dňa 6. júla, t.j. vo štvrtok, o 18.00 hod. sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie novej Rady školy pri ZŠ s MŠ v Zavare. Zasadnutie sa bude konať v budove ZŠ v spoločenskej miestnosti.

• UPLYNULÝ ŠKOLSKÝ ROK 2022 - 2023 SA NIESOL I V ZNAMENÍ 30. VÝROČIA SR

• Vo vyšších ročníkoch na hodinách literatúry a dejepisu druhostupniari upriamili pozornosť prostredníctvom svojich učiteľov – p. uč. Gabriša a p. uč. Rehákovej – i na 30. VÝROČIE SLOVENSKEJ REPUBLIKY. V rámci témy VÝVOJ SLOVENSKEJ ŠTÁTNOSTI sa naši žiaci už v prvom polroku venovali rôznym významným výročiam: 180. výročiu VZNIKU SPISOVNEJ SLOVENČINY podľa Ľudovíta Štúra a 160. výročiu VZNIKU MATICE SLOVENSKEJ – a to návštevou samotnej historickej budovy Matice slovenskej v Martine i návštevou Národného cintorína v Martine.

V rámci tohtoročného pripomínania si 30. výročia SR sa žiaci v škole dozvedeli základné i rozširujúce informácie o vývoji slovenskej štátnostiod najstarších čias až po súčasnosť: od čias Samovej ríše v 7. storočí, Nitrianskeho kniežatstva na prelome 8. a 9. storočia s prvým historicky doloženým panovníkom Slovákov PRIBINOM, cez dejiny Veľkej Moravy od roku 833 až po rok 907, dejiny „tisícročného manželstva“ s maďarským Uhorským kráľovstvom (907 – 1918), cez históriu Československa až po rok 1993, keď vznikla naša súčasná SLOVENSKÁ REPUBLIKA. Žiaci mali možnosť vidieť i životopisné filmy o významných dejateľoch, tvorcoch našej štátnosti – o národnom buditeľovi z 19. storočia ĽUDOVÍTOVI ŠTÚROVI -  zakladateľovi moderného slovenského národa – a o generálovi MILANOVI RASTISLAVOVI ŠTEFÁNIKOVI – zakladateľovi Československa v r. 1918. Ôsmaci spolu s vyučujúcim spoluvytvárali vo svojej triede nástenku venovanú 30. výročiu SR – priraďovali v tzv. slovných bublinách príslušnú charakteristiku k portrétom dejateľov slovenskej štátnosti. Dozvedeli sa aj to, čo presne sa odohralo v súvislosti s dňom PRVÝ JANUÁR 1993, keď Slovenská republika oficiálne vznikla. Ôsmaci si počas školského roka v rámci predmetu LITERÁRNA VÝCHOVA pod vedením vyučujúceho udržiavali v triede i TRIEDNU KNIŽNICU. S možnosťou výberu z viacerých tém písali daktorí ôsmaci na hodinách slohu SLÁVNOSTNÉ PREJAVY aj na tému 30. výročia SR, čo je potešiteľné! Niektorí boli úspešní aj vo VLASTNEJ LITERÁRNEJ TVORBE – v žánri MODLITBA. Posúďte sami!

Stanislav Hužovič (8. tr.)

MOJA MODLITBA ZA SLOVENSKO

Pane Ježišu, neprosím Ťa o nič iné

ako o ochranu môjho milovaného Slovenska!

Daj, aby potreba nášho národa ostala tu večne

až do čias, keď sa nad Tatrou bleskne.

Moje Slovensko pred nepriateľmi uchráň,

aby neskončilo v zlých rukách.

Taktiež ochraňuj moju Dedinku v údolí,

pred tým, kto na ňu zaútočí.

Prosím Ťa, Pane, ešte, odpusť Slovákom

ich krvilačné chvíle počas vojny,

ktoré zanechali krvavé stopy.

Dopraj taktiež večný pobyt v nebi tomu,

kto vybudoval národ slovenský,

ktorý je dnes prekrásny.

Amen.

Ninka Kyselicová (8. tr.)

MODLITBA ZA ŽIVOT

Ďakujem Ti, Bože,
          za to že, som dnes vstala,
          že môžem objať človeka,
          ktorého mám rada.

Môj anjel strážny
          som za Teba vďačná,
          že nado mnou preletíš
          a lepší deň mi vyčaríš.

Moja skromná rodinka,
          za ňu ďakujem Ti každý deň,
          v nej mamina je hrdinka,
          robí z nás lepší kmeň.

Moja vlasť-malina,
          za ňu, Bože, vďaka Ti, niet náhod.
          V nej poctivý občan je hrdina,
          robí z nás lepší národ.

Simonka Šaraboková (8. tr.)

MODLITBA ZA POKOJ

Večný Bože, Pane môj,
          odstráň zo mňa nepokoj!
          Pomôž mi vždy ráno vstať,
          nech nemusím sa znova báť!

Daj mi prosím sily, zdravia,
          nech mám život plný slobody a šťastia!
          Ochraňuj ma dňom i nocou,
          lepšie dýcham s Tvojou pomocou!